Jak użytkować maseczkę ochronną?

0

W celu ochrony, najlepiej oczywiście korzystać ze specjalistycznych maseczek antywirusowych, jednak ich dostępność jest obecnie bardzo ograniczona. Medycy apelują również, aby specjalistyczne maseczki pozostawić pracownikom szpitali i ośrodków zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi.

Jak zatem sobie radzić i w jaką maseczkę się zaopatrzyć? Czy maseczka zabezpiecza nas przed zachorowaniem? Jak jej używać, aby nie stała się dla nas zagrożeniem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Maseczki jednorazowe

Maski jednorazowe przed wybuchem epidemii były powszechnie dostępne i tanie. Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Maseczka medyczna potrafi kosztować kilka złotych i jest bardzo trudno dostępna. Poza tym nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed wirusem. Maseczki chirurgiczne służą zabezpieczeniu operowanego pacjenta przed florą bakteryjną wydzielaną z dróg oddechowych personelu medycznego. Niewątpliwą wadą takich maseczek jest to, że można ich używać tylko raz. Nie nadają się do prania ani wielokrotnego używania. Zostawmy więc maseczki jednorazowe medykom, tak jak apelują.

Maseczki wielorazowe

Wśród masek wielokrotnego użytku możemy wyróżnić profesjonalne:

 • ffp1 – nie chronią przed toksycznymi ani fibrogennymi pyłami i aerozolami – możliwe zastosowanie w przemyśle spożywczym czy budowlanym. Nie chroni przed wirusami!

 

 • ffp2 – zawierają filtr, który chroni przed pyłami typu: pyły azbestu, miedzi, baru, tytanu, wanadu, chromu, manganu, pyły drewna, pył węglowy zawierający wolną krzemionkę powyżej 10% - mają zastosowanie szczególnie w przemyśle górniczym, chemiczny, hutniczy. Nie chroni przed wirusami!

 

 • ffp3 – maseczka na twarz tego typu chroni przed pyłami i aerozolami toksycznymi, rakotwórczymi, radioaktywnymi, a także bakteriami, grzybami i Jest to jedyny rodzaj maseczki, który przy profesjonalnym zastosowaniu może uchronić nas przed zakażeniem. Niestety, również ich dostępność jest obecnie ograniczona, powinniśmy więc pozostawić je tym, którzy zajmują się walką z rozprzestrzenianiem epidemii.

 

 • maski antysmogowe – używane już prędzej, szczególnie przez mieszkańców miast szczególnie dotkniętych smogiem. Najczęściej posiadają wymienne filtry, dzięki czemu możemy dobrać filtr odpowiedni do obecnej sytuacji.

 

 • maseczki bawełniane – ze względu na braki w zaopatrzeniu w maseczki jednorazowe, wiele firm przestawiło swoją produkcję, aby dostarczyć możliwie jak najwięcej maseczek bawełnianych na rynek. Często są to niewielkie działalności lokalne, dla których podjęcie takiej działalności stanowi ratunek przed zwalnianiem pracowników w czasie kryzysu. O tego typu maseczkach szerzej piszemy poniżej.

Maseczki bawełniane

Najpopularniejsze obecnie i najłatwiej dostępne są maski bawełniane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 • Zawartość bawełny – najlepiej wybierać takie, z maksymalną zawartością bawełny, nawet 100%. Warto zwrócić uwagę na certyfikat OEKO-TEX 100, który potwierdza bezpieczeństwo tkaniny dla człowieka i środowiska.

 

 • Gumka czy sznurek – ponieważ każdy z nas ma inną budowę, maseczki muszą być wyposażone w gumki lub sznurki. Sznurek można zawiązać dokładnie w tym miejscu, aby zapewnić najlepsze dopasowanie, w miarę noszenia jednak supeł może się luzować i zsuwać. Gumki mogą okazać się nieco niedopasowane, jednak gdy są zbyt duże, nie jest to problem – można gumkę skrócić we własnym zakresie lub zawiązać supeł w odpowiednim miejscu.

 

 • Kieszonka na filtr – jest to szczególna funkcjonalność, która podnosi wartość maseczki. Możemy założyć wewnątrz filtr, który zmniejszy przepuszczalność drobnoustrojów. Filtr możemy dobrać w zależności od naszych możliwości. Najlepszy będzie oczywiście filtr profesjonalny, jednak można zastosować różne inne – dodatkowy materiał, flizelinę medyczną, chusteczkę higieniczną, a nawet worek od odkurzacza, który charakteryzuje się dużo mniejszą przepuszczalnością niż inne materiały – po docięciu odpowiedniego rozmiaru może stanowić dobre dodatkowe zabezpieczenie.

 

 • Kolor – możemy stosować oczywiście standardowo kolor biały lub czarny. Na rynku pojawiły się jednak także maseczki kolorowe i z nadrukami. Maseczka streetwear może być również elementem codziennego outfitu, nadając ciekawego i wyjątkowego charakteru. Szczególnie ciekawe są maski dla dzieci z nadrukami. Dzięki kolorowemu wzornictwu, łatwiej zachęcimy nasze pociechy do założenia maseczki – a pamiętajmy, że również dzieci w przestrzeni publicznej powinny mieć zasłonięte usta i nos.

 

Zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu maseczek wielorazowych bawełnianych

Pamiętajmy, że maseczki mają chronić, ale nieodpowiednio używane, mogą stanowić zagrożenie dla nas i naszych bliskich. Należy mieć na uwadze kilka zasad, które poprawią nasze bezpieczeństwo podczas używania maseczek:

 • używajmy kilku masek w ciągu dnia – jeśli potrzebujemy wyjść na dłużej, przygotujmy sobie maseczki na zmianę – jedną możemy nosić około 30 minut i każdorazowo po zawilgotnieniu należy wymienić na świeżą – wilgotna maseczka stanowi źródło rozprzestrzeniania wirusa

 

 • przy zakładaniu i zdejmowaniu maseczki dotykajmy tylko gumek lub sznurków – każdorazowo powinniśmy czynności te wykonywać uprzednio zdezynfekowanymi dłońmi. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać materiału maseczki, ani podczas zakładania, ani podczas noszenia.

 

 • prawidłowo założona maska powinna zakrywać nos, usta i brodę, a także przylegać z boku do twarzy. Nie należy opuszczać maseczki pod brodę, gdy chcemy z kimś porozmawiać, ani zakładać jej zbyt luźno.

 

 • przygotujmy specjalny pojemnik na zużyte maseczki – możemy taki pojemnik zabrać ze sobą, jeśli wychodzimy na dłużej, lub mieć w domu. Zużyte maseczki mogą stanowić żródło przenoszenia wirusa, dlatego powinny być składane w jednym miejscu, z którego następnie weźmiemy je od razu do dezynfekcji lub uprania

 

 • zdezynfekuj dłonie po zdjęciu maseczki – ponieważ zużyta maseczka jest zanieczyszczona i mogą się na niej znajdować wirusy, po jej zdjęciu należy dokładnie umyć ręce

 

 • regularnie dezynfekuj maski – dezynfekcję należy przeprowadzać po każdym użyciu. Można je wymoczyć w płynie dezynfekującym lub uprać w normalnej temperaturze w wodzie z detergentem, a następnie wyprasować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl