Jakie i jak wybrać rękawice bramkarskie?

0

Rękawice treningowe a meczowe

Z reguły rękawice treningowe są gorszej jakości, wykonane z pianki soft. Mają być w miarę wytrzymałe, ułatwiać chwycenie piłki. Bardzo często stare rękawice meczowe, które już są nieco zużyte, przeznacza się na rękawice treningowe. Dlaczego tak się dzieje?

Ma to duże znaczenie dla zawodnika, gdyż nie musi uczyć grania w "łapkach" o innym kroju, rękawice podobnie leżą na dłoniach. Trening pozwala na uzyskanie powtarzalności i przełożenie zachowań z treningu na mecz. Używanie innego sprzętu bramkarskiego na treningu, a innego na meczu mogłoby spowodować, że bramkarz mógłby popełniać częściej błędy.

Rozmiar rękawic ma znaczenie

Odpowiednie dopasowanie rękawic ma duże znaczenie. Wystarczy wyobrazić sobie rozgrywanie meczu w za dużych korkach, które są zbyt luźne na stopie. Efektywność takiego piłkarza spada zdecydowanie. Podobnie rzecz się ma w przypadku rękawic. Zbyt ciasne lub zbyt luźne mogą powodować, że w tym decydującym momencie bramkarz popełni błąd. Czasami piłkę trzeba wybić koniuszkami palców – źle dopasowane „łapki” mogą utrudnić taką interwencję.

 

Krój rękawic - jaki wybrać, by idealnie pasowały

Rękawice typu flat – jest to najpopularniejszy krój rękawic. Szwy rękawic są na zewnątrz. Warstwy piankowe są łączone zwykłym materiałem. Są to rękawice niższej jakości – w przypadku rozprucia można samemu je łatwo naprawić używając igły i nici. Trudniej je dopasować do dłoni – raczej używane są na treningach i przez początkujących bramkarzy. Można spotkać modele wykonane z dodatkiem przewiewnej siateczki. Lepsza wentylacja dłoni ma duże znaczenie podczas treningów w upalne dni

Rollfinger – to krój rękawic związany z obszyciem pianką palców. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że zwiększa się znacznie część chwytna. Rękawice dla bramkarzy o krótszych palcach, mniejszych dłoniach. Łapanie piłki w koszyczek czy też interwencje podczas rzutów różnych i rzutów wolnych dzięki takim rękawicom są łatwiejsze dla niższych bramkarzy. Pewny chwyt w zamieszaniu ma istotne znaczenie, by futbolówka nie spadła pod nogi graczy przeciwnej drużyny. Technologia Rollfinger ułatwia znakomite dopasowanie rękawic do anatomii dłoni. Rękawice tego typu są droższe niż rękawice typu flat, ale cechują się lepszą jakością i zwykle używane są podczas oficjalnych meczów

Rękawice o kroju negative – klasyczne rękawice posiadające szwy wewnątrz. Doskonale dopasowują się do dłoni, jeśli rozmiar jest odpowiednio dobrany. Używane przez profesjonalistów, dla których jakość ma znaczenie. Idealne na mecze o wysokiej intensywności.

 

Pianka w rękawicach – na co zwrócić uwagę

Ma ona ogromne znaczenie jeśli chodzi o amortyzację i ochronę dłoni podczas silnych strzałów, piąstkowania lub parowania piłek. Rodzaj pianki wpływa na ścieralność, jakość chwytu w rożnych warunkach pogodowych. Inny rodzaj pianki jest odpowiedni w przypadku opadu deszczu lub dużej wilgoci, a inny podczas upalnej aury. Pianka o otwartej strukturze lepiej absorbuje wodę, składa się z kompozytów, które wspomagają lepszy chwyt mokrej piłki. Amortyzacja będzie lepsza w przypadku stosowania grubszych pianek i kompozytów takich, które zdecydowanie lepiej chronią dłonie bramkarza. Z kolei ścieralność pianki będzie zależna od struktury zewnętrznej oraz zastosowanego lateksu – jego gęstości. Im bardziej porowata struktura pianki, tym bardziej odporna jest ona na zużycie mechaniczne.

Pianka soft to podstawowy rodzaj pianki stosowany w rękawicach. Rękawice z pianką soft są odpowiednie dla najmłodszych adeptów piłki nożnej.

Pianka supersoft z dużą zawartością lateksu – rozwiązanie stosowane w rękawicach dla profesjonalnych graczy. Delikatne pod kątem ścieralności. Przeznaczone do gry na boiskach naturalnych.

Pianka aqua – stosowana w rękawicach, które mają wspomagać golkipera podczas opadu deszczu, mokrej murawy lub dużej wilgoci. Rękawice zawierają lateks naturalny i znakomicie się sprawdzą podczas meczów w warunkach podobnych do tych, które panują na wyspach brytyjskich.

 

Poniżej propozycje rękawic bramkarskich adidas w naszym sklepie:

 

Pamiętaj, że rękawice bramkarskie to tylko dodatek. Nic nie zastąpi codziennych treningów refleksu, skoczności, chwytu i ogólnej sprawności. Jednak należy dodać, że mając dobrze dopasowane rękawice, to jesteś lepszym bramkarzem o te kilka procent, które mogą mieć wpływ na ostateczny wynik spotkania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl