Joga: korzyści i właściwości. Dlaczego warto ją praktykować?

0
Joga: korzyści i właściwości. Dlaczego warto ją praktykować?

Od kilkunastu lat joga i jej wpływ na życie człowieka są głównym przedmiotem badań naukowców. Specjaliści oceniają nie tylko zdrowotne korzyści tego systemu ćwiczeń, ale także ich wpływ na samopoczucie, umiejętności poznawcze czy poziom stresu. Okazuje, że codzienne praktykowanie jogi rewelacyjnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł.

Joga jako sposób na lepszą gibkość i sprawność fizyczną

Marzysz o tym, żeby choć raz wstać z łóżka bez bólu kręgosłupa? A może codziennie trenujesz i przestajesz widzieć efekty? Wprowadzenie jogi do harmonogramu dnia pozwoli pokonać fizyczne bariery, jakie stawia przed Tobą ciało.

Wbrew pozorom ćwiczenia na macie do jogi to nie tylko siad skrzyżny, mruczenie pod nosem i oddychanie przeponą. Podczas treningu należy przyjąć określoną pozycję, tzw. asanę, utrzymać się w niej przez pewien czas i powoli zmienić swoje położenie. Takie działanie wymaga zaangażowania całego ciała, nie tylko mięśni, ale również stawów i kości. Od ich harmonijnego działania zależy to, jak długo wytrwasz w danej pozycji.

Prawidłowo wykonywane asany wpływają korzystnie na:

  • mięśnie – napinanie i rozciąganie ich w określony sposób pomaga zwiększyć ruchomość w stawach oraz usunąć przykurcze mięśniowe. W rezultacie poprawia się elastyczność ciała,
  • kręgosłup – aktywowanie mięśni pozwala odciążyć krążki międzykręgowe, tym samym wydłużając kręgosłup i zmniejszając dolegliwości ze strony układu kostnego,
  • narządy wewnętrzne – podczas skłonów w boki, do przodu i do tyłu mięśnie masują narządy wewnętrzne i pomagają poprawić ich funkcjonowanie,
  • pozycję ciała – podczas ćwiczeń zwiększa się świadomość własnego ciała, a także kształtuje nawyk utrzymania prawidłowej postawy podczas chodzenia i siedzenia.

Joga to również ćwiczenia oddechowe, dzięki którym organizm jest dotleniony, co wpływa na ogólną wytrzymałość mięśni i dobre samopoczucie[1].

 medytacje ze świecami i kadzidłem

Praktykowanie jogi jako narzędzie do walki ze stresem

Stres jest częścią życia i pomaga właściwie reagować w trudnych sytuacjach. Jednak jeśli ma charakter chroniczny, to staje się tzw. cichym zabójcą. Osoby, które nie potrafią sobie poradzić w stresujących sytuacjach, częściej zapadają na depresję i sięgają po środki psychoaktywne, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie. Często pojawiają się także zaburzenia psychosomatyczne[2].

Istnieje wiele sposobów walki ze stresem, a jednym z nich jest joga. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych i stosowanie technik oddechowych pomaga skoncentrować się na odczuwanych emocjach i kontrolować to, co dzieje się z ciałem[3].

Zastanawiasz się, jak to jest możliwe? Aby przyjąć określoną asanę i utrzymać się w niej tak długo, jak trzeba, należy zaangażować całe ciało i umysł oraz w pełni skupić się na sobie. W rezultacie:

  • uwalniasz się od natrętnych myśli, co pomaga odzyskać psychiczną równowagę i zwiększyć dystans do otaczającego świata,
  • rośnie świadomość własnego ciała, a co za tym idzie poznajesz reakcje organizmu na stres i uczysz się odpowiednio wcześnie im przeciwdziałać,
  • uczysz się kontrolować swoje ciało oraz emocje, a w rezultacie również redukować poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych na macie do jogi od Sport Connection pomaga kształtować prawidłowe nawyki radzenia sobie ze stresem, co bezpośrednio przekłada się na poprawę samopoczucia, a także na relacje międzyludzkie[4].

Joga jako skuteczna metoda na poprawę samoakceptacji

Brak Ci pewności siebie, nie lubisz swojego ciała, a może masz problem z samoakceptacją? Praktykowanie jogi to najlepszy sposób na to, żeby pokochać się na nowo ze wszystkimi niedoskonałościami. Dzięki regularnie wykonywanym asanom poprawisz swoją sprawność oraz wzmocnisz swój organizm. Tym samym przekonasz się, jak wiele potrafi Twoje ciało i jak dużo mu zawdzięczasz, co z kolei pomoże zwiększyć pewność siebie.

 

Możesz ćwiczyć w domu, ale możesz również korzystać z pomocy joginów, którzy wprowadzą cię w arkana tego sportu. W przypadku uprawiania jogi na zewnątrz - niezbędna będzie solidna torba treningowa, w której pomieścisz drewniany klocek, taśmy i swoją ulubioną matę do ćwiczeń. Joga to wspaniały sposób na to, aby kompleksowo zadbać o swój umysł i ciało. Poświęć kilkanaście minut dziennie na praktykę tych ćwiczeń, a z pewnością szybko poczujesz różnicę.

 

 

Źródła wykorzystane w artykule:

[1] https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Grabara/publication/230813159_Yoga_training_as_a_proper_form_of_physical_exercises_for_everyone/links/0fcfd504b40fb452b6000000/Yoga-training-as-a-proper-form-of-physical-exercises-for-everyone.pdf

[2] http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-2-202.pdf

[3] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/116857,dolegliwosci-psychosomatyczne-jak-leczyc-chorych-na-stres

[4] https://www.researchgate.net/profile/Malgorzata-Grabara/publication/230813159_Yoga_training_as_a_proper_form_of_physical_exercises_for_everyone/links/0fcfd504b40fb452b6000000/Yoga-training-as-a-proper-form-of-physical-exercises-for-everyone.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl