Plecak dla przedszkolaka - jaki wybrać?

0

Z kolei mniej istotna sprawa dla dzieci, ale bardziej znacząca kwestia dla rodziców – jakość wykonania. Zastosowane materiały o lepszych właściwościach będą z reguły trwalsze. Im wyższej jakości materiał i lepsze wykonanie, tym plecak dłużej będzie służył dziecku. Warto zatem zwrócić uwagę na usztywnienie ramion, sposób wykończenia, obszycia, wykończenie spodu i chyba najważniejszy element – usztywnienie pleców. Spód plecaka może być wykończony dodatkowym powlekaniem, co będzie chroniło wnętrze przed zamoknięciem.

 

Funkcjonalność plecaków dziecięcych jest niezmiernie istotna. Warto zwrócić uwagę na ilość kieszonek, przegródek czy też schowków. Czasami dzieci lubią prostotę i nadmiar kieszonek może przytłaczać, gdyż nie są w stanie znaleźć szybko swoich kredek, pisaków czy naklejek. Z kolei druga grupa dzieci woli mieć więcej kieszonek, by utrzymać większy porządek. Niezwykle przydatne okazują się jednak boczne kieszonki, służące za miejsce przechowywania butelki z napojem. Często te kieszonki są z elastycznej gumki lub siateczki, gdyż butelki czy bidony mają różną wielkość. Schowek na śniadaniówkę to również bardzo ważny dodatek w plecakach. Niektóre plecaczki mogą być również wodoodporne, ale tego typu rozwiązania stosuje się zwykle w modelach wycieczkowych.

 

Ważnym elementem podnoszącym funkcjonalność plecaka jest dobrze umocowany uchwyt u góry, za który można powiesić tornister lub nieść go w ręce, dając wytchnienie zmęczonym ramionom. Zastosowane zapięcia są również bardzo istotne, gdyż szybciej czasami otworzyć kieszonkę na rzep niż na zamek. Jednak w wielu plecakach stosuje się obecnie zamki dwustronne, ułatwiające otwieranie i zamykanie, a ergonomiczne uchwyty powodują, że dziecko jest w stanie otworzyć plecak nawet zimą, mając rękawiczki na dłoniach.

 

Niezmiernie istotnym elementem jest wielkość plecaka. Niektórzy rodzice będą preferować zakup torby, która pomieści książki w formacie A4, gdyż chcą, by dziecko nosiło plecak przynajmniej dwa lub trzy sezony. W takiej sytuacji muszą być regulowane szelki, by z upływem czasu popuszczać ich długość – im dziecko będzie wyższe. Warto jednak pamiętać, że zbyt duży plecak może być niewygodny dla dziecka. Może to zniechęcić dziecko do jego noszenia. Odstające boki czy zbyt duża wysokość plecaka spowodują, że plecak nie będzie spełniał swojej funkcji.

 

Wielkość i jakość zastosowanych materiałów będzie wpływać na wagę plecaka. Plecaki dla maluchów nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż przeciążą kręgosłup. Waga około 250 -300 gramów wydaje się odpowiednia. W przypadku cięższych modeli dziecko będzie musiało zrezygnować z jakiegoś przedmiotu lub zabrania mniejszej rzeczy – mniejszego bidonu z napojem zamiast większego. Na koniec warto wspomnieć o cenie – lepsze – lżejsze materiały, a jednocześnie bardziej wytrzymałe zwiększą nieco cenę danego modelu. Im większa funkcjonalność i trudność wykonania z powodu ilości schowków, tym cena również może być nieco wyższa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl