Torba sportowa czy plecak – co wybrać na trening sportowy?

0

Pojemność – jeden z elementów wpływających na podjęcie decyzji

Nie ulega wątpliwości, że torby sportowe są z reguły bardziej pojemne. Nawet te mniejsze torby sportowe w rozmiarach XS mają podobną pojemność do plecaków. Jednak torby średnie - a już z pewnością te duże w rozmiarach L czy XL – będą miały dużo większą pojemność. Do takich toreb sportowych z łatwością zmieści się piłka nożna, buty sportowe, mata do jogi czy też wałek do fitness. Zatem biorąc pod uwagę pojemność trenujący powinien wybrać torbę sportową, która będzie mieć od kilku do kilkunastu litrów więcej, by zmieścić swój ulubiony sprzęt sportowy.

 

Wygodne przenoszenie sprzętu sportowego – system nośny

Na tym polu torby sportowe wypadną nieco gorzej, gdyż torby posiadają zwykle jeden regulowany pas do przenoszenia na barku. Taki pas może być odpinany z jednej lub dwóch stron. Zdarza się, że torba wyposażona jest również w rączki, które ułatwiają przenoszenie torby w dłoni. System nośny w postaci pasa może wiązać się z przeciążeniem kręgosłupa – zwłaszcza wśród młodszych osób. Noszenie ciężaru po jednej stronie ciała nadmiernie obciąża stawy i kręgosłup. Dlatego korzystniej wypadają plecaki. Mają dwa ramiona, wykończone pianką i dodatkowe są regulowane. Ciężar rozkłada się bardziej równomiernie, nie obciążając nadmiernie kręgosłupa. Niektóre plecaki mają dodatkowo poduszeczki lub inne rozwiązania, które chronią barki przed naciskiem szelek. Ponadto szelki mogą mieć małe otwory wentylujące, co w okresie lata może mieć niebagatelne znaczenie.

 

Wytrzymałość podczas używania

Zarówno plecaki jak i torby sportowe są tak produkowane, by wytrzymały dłuższy czas. Newralgicznym punktem w przypadku plecaków jest mocowanie szelek. Niektóre marki mają swoje rozwiązania i technologie, które zabezpieczają szelki przed wyrwaniem się podczas używania. Podobnie rzecz się ma w przypadku toreb. Mało tego – torby z racji, iż mają większą pojemność – muszą być bardziej wytrzymałe. Niektóre marki podają na metkach maksymalny dopuszczalny ciężar, który można zapakować do torby, by bez problemu można było je użytkować. Z uwagi na to, że treningi odbywają się kilka razy w tygodniu, to warto mieć na uwadze fakt, iż niemal codziennie torba lub plecak będzie używany. Punkty stykania się torby lub plecaka z ciałem są narażone na przetarcia i uszkodzenia. A już pewnością na przetarcia narażone są spody. Kontakt z twardym podłożem wywołuje mikrouszkodzenia, które z czasem doprowadzić mogą do większych uszkodzeń. Dlatego tak ważne są zabezpieczenia w tych miejscach w postaci grubszych materiałów, dodatkowych wzmocnień lub użycia odpowiedniej jakości materiałów zmniejszających ryzyko szybkiego zużycia.

 

Funkcjonalność – czyli to, co może mieć duże znaczenie dla każdego zawodnika

Torby treningowe są raczej bardziej funkcjonalne niż nawet plecaki sportowe. O funkcjonalności decyduje ilość kieszonek, komór, schowków, wentylacja przegród, wielkość kieszeni itd. Spoconą odzież łatwiej odseparować od czystych ubrań w torbie. Zwykle przynajmniej jedna kieszeń jest wyposażona w małe otwory ułatwiające wentylowanie odzieży czy butów. Idąc na trening trzeba schować klucze od mieszkania, portfel lub dokumenty. W torbach często pomocna jest mała kieszonka wewnętrzna, która rozwiązuje ten problem.

 

Podsumowując – w zależności od dyscypliny sportowej czy wieku osoby trenującej dany sport – będziemy podejmować decyzję o wyborze torby lub plecaka. Plecak dla młodszych osób może być bardziej uniwersalny, gdyż można go wykorzystać również na wycieczki czy inne aktywności. Z kolei torba sportowa dla osób starszych wydaje się być bardziej odpowiednim rozwiązaniem z uwagi na ilość sprzętu, który trzeba czasami spakować.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl